Nářadí na zahradu

Nářadí, které využijeme při péči o zahradu

Desatero práce s motorovou pilou

Napsal admin • Zář 22nd, 2010 • Rubrika: Motorové pily

Bez ohledu na to, zda používáte motorovou pilu s benzínovým nebo elektrickým pohonem, platí několik zásad, které je třeba vždy dodržovat a respektovat. Jiří Vorlíček, z technického oddělení společnosti Husqvarna, je shrnul do následujícího desatera.

Ochranné oblečení a pomůcky
Bezpečnost je na prvním místě – i když řežete pouze dřevo pro vaše kamna nebo krb, měli byste používat ochranné vybavení. Může zabránit nehodě nebo výrazně snížit stupeň zranění. Vždy si proto chraňte zrak a sluch a neváhejte používat ani přilbu. Samozřejmostí jsou také rukavice a pevná obuv. Největší bezpečí vám poskytne oblečení s protipořezovou úpravou: protipořezové kalhoty, návleky, bunda a boty. Takto upravená látka rychle zastaví řetěz a kontakt pily s tělem nebude tak dramatický.

Kontrola řetězu
S ostrým řetězem je řezání rychlejší a bezpečnější, stroj se také méně zatěžuje. Ostrost řetězu proto pravidelně kontrolujte. Pokud nemáte zcela nový řetěz a dlouho jste neřezali, nejspíš bude vhodné rovnou naostřit. Také se ujistěte, že je řetěz pořádně napnutý. Nezapomeňte, že by nový řetěz měl být po krátké době provozu vždy znovu napnut.

Doplnění paliva a oleje
Při plnění pily olejem na řetěz a palivem postavte pilu na pevný povrch. Kvůli snížení nebezpečných emisí si vyberte olej na řetěz založený na rostlinné bázi a ekologický benzín. Vzhledem k riziku vzniku ohně byste měli pilu vždy startovat dále od místa doplňování paliva.

Nezapomeňte, že benzín pro motorovou pilu se míchá v předepsaném poměru s olejem. Přesný poměr se podle výrobce a druhu pily může mírně lišit, při zakoupení nové pily proto nespoléhejte na zažité návyky a respektujte pokyny uvedené v návodu k použití stroje.

Bezpečné nastartování
Pilu startuje vždy na zemi a tak, aby byla plocha kolem lišty čistá. Pokud s někým pracujete, vždy ho upozorněte, když začínáte pilu používat. Aktivujte také řetězovou brzdu zatlačením páky brzdy směrem dopředu, jinak se začne řetěz otáčet, když pila startuje.

Kontrola řetězové brzdy
Před každým řezáním je nezbytné zkontrolovat funkčnost řetězové brzdy. Umístěte proto pilu na rovný povrch a přidejte plyn, aby se roztočil řetěz. Tlačením levého zápěstí na páku brzdy aktivujte řetězovou brzdu. Řetěz se musí okamžitě zastavit.

Test mazání řetězu
Podržte nastartovanou pilu nad světlým povrchem (například prkno, pařez apod.) a přidejte plyn. Na povrchu by se měla objevit čára z malých kapiček odstřikujícího oleje jako důkaz toho, že mazání funguje.

Zkušební řez
Pokud nejste zvyklí řetězovou pilu používat nebo jste s ní dlouho neřezali, seznamte se s ní pomocí cvičného řezu na vhodném kusu dřeva – zkuste uříznout například tenký koláč. Řežte plnými otáčkami motoru.

Správné držení a postoj
Z pily mějte vždy respekt, ale nebojte se jí. Platí, že uchopení pily je stejné pro leváky i praváky: pravou nohou přišlápněte spodní část zadní rukojeti k zemi a pevně držte přední rukojeť pily svou levou rukou. Pravou rukou se startuje motor.
Pilu držte pevně za obě rukojeti a okolo nich svírejte palce a prsty. Ujistěte se, že svůj levý palec držíte pod přední rukojetí – tím snížíte riziko zranění při možném zpětném vrhu.

Pilu držte blízko u těla, nebude tak těžká. Současně dosáhnete lepšího vyvážení a pila se bude lépe ovládat. Nejlepší rovnováhy dosáhnete, budete-li stát mírně rozkročeně. Nepracujte s pokrčenými zády. Pokud máte pracovat nízko, pokrčte kolena – je to bezpečnější a šetrnější k zádům. Je dobré mít pilu vybavenou například systémem TrioBrake, který pilu v případě nesprávného držení automaticky vypne.

Pohyb s motorovou pilou
Při přemisťování mějte aktivovanou řetězovou brzdu a noste pilu vždy s vodící lištou směrem dozadu, u pil s benzínovým motorem je nezbytné mít horký tlumič výfuku na odvrácené straně těla. Na delší vzdálenosti používejte chránič lišty.

Čištění a údržba
Po každé práci nezapomeňte pilu očistit, a to včetně vzduchového filtru. Prodloužíte tak životnost stroje. Na pile ale provádějte pouze běžnou údržbu, jako je například broušení řetězu, mazání nebo dotahování povolených částí. Vše podstatné určitě najdete v návodě. Ostatní opravy ale svěřte autorizovanému servisu.

Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku