Nářadí na zahradu

Nářadí, které využijeme při péči o zahradu

Na jaře s novou motorovou pilou Husqvarna

Napsal admin • Zář 22nd, 2010 • Rubrika: Motorové pily

Motorová pila je bezesporu pomocník, který dokáže ušetřit čas i námahu. Aby vám ale pila byla skutečně dobrým a spolehlivým partnerem, musíte si zvolit typ, který vám bude nejlépe vyhovovat. Při výběru motorové pily je nutné vzít v úvahu zejména její výkon, efektivitu, bezpečnost, ergonomii a odolnost.

Podle druhu a objemu práce se motorové pily dělí do tří výkonostních kategorií: hobby pily určené pro majitele domů a menších zahrad, farmářské pily určené pro majitele nemovitostí a pozemků a profesionální pily k údržbě lesů. Není ale vždy nejvýhodnější kupovat pilu s malým motorem, například větší výkon urychlí práci i když řežete dříví jen příležitostně. Z tohoto důvodu by vám měl s výběrem pily poradit autorizovaný prodejce specializovaný na tento typ zahradní a lesní techniky.

Vedle výkonu je nutné vzít v úvahu také hmotnost motorové pily. Pokud nejste příliš zkušení, lehká pila se vám bude ovládat snadněji a nízkou váhu oceníte i při delším řezání. Stejně důležitá jako nízká hmotnost je i dobrá ergonomie – samozřejmostí by mělo být dobře vyvážené tělo pily a vysoko umístěné těžiště. Pily Husqvarna se vyznačují systémem LowVib, který účinně pohlcuje vibrace a tím šetří paže a ruce uživatele. Systém Air Injection zase zvyšuje životnost motoru, protože pomocí odstředivé síly dokáže oddělit až 97 % hrubých nečistot ze vzduchu dříve, než se dostanou do vzduchového filtru.

Motorová pila musí mít také všechny bezpečnostní prvky. Standardní jsou dnes řetězová brzda aktivovaná setrvačností nebo levou rukou a zachytávač přetrženého řetězu. Patentovaný systém Husqvarna TrioBrake navíc umožňuje pomocí bezečnostní páčky umístěné nad zadní rukojetí pily aktivovat brzdu i pravu rukou a tím zvyšuje bezpečnost při práci
Přes všechny bezpečnostní prvky je ale nutná maximální obezřetnost. Současně s pilou je proto důležité pořídit si ochranné prostředky jako jsou neprořezové kalhoty, bezpečnostní obuv, přilba s ochranou obličeje, chrániče sluchu nebo rukavice.

Při výběru motorové pily je kladen stále větší důraz i na ekologii. Jednou z technologií přívětivých k životnímu prostředí je patentovaný motor Husqvarna X-Torq, který ve srovnání se standardním dvoudobým motorem zaručuje snížení spotřeby paliva až o 20 % a až o 75 % menší emise při současném zvýšení výkonu. K dispozici je také biologicky rozložitelný řetězový olej založený na rostlinné bázi nebo palivo Aspen. To je ohleduplné k životnímu prostředí, protože neobsahuje aromatické látky jako jsou benzen a toluen, stejně jako síru a olefiny, což minimalizuje ohrožení zdraví při vystavení se výfukovým plynům a emisím.

Hobby pily Husqvarna

Hobby pily Husqvarna jsou vhodné pro domácí kutily. Jsou lehké, spolehlivé a ideální pro menší práce jako prořezávání, lehčí řezání a domácí použití. Snadno se startují a díky ergonomickému designu, technologii a výkonému motoru X-Torq s nízkými emisemi se dobře ovládají. Objem válce u tohoto typu pil je cca do 40 ccm.

Příklad: Husqvarna 240 e-series o objemu válce 38,2 ccm, délka lišty 15“/38 cm, hmotnost bez lišty a řetězu 4,7 kg

Farmářské pily Husqvarna

Farmářské pily Husqvarna nabízí univerzální všetrannost pro všechny, kteří řežou s menší pravidelností ale zároveň vyžadují optimální výkon, snadné startování, pohodlnou ovladatelnost a bezpečnost.
Modely řady „e“ se obsluhují zvláště snadno díky funkcím jako pružinový startovací systém Smart Start a napínač řetězu bez použití nářadí. Objem válce u tohoto typu pil je cca do 60 ccm.

Příklad: Husqvarna 450 e-series o objemu válce 50,2 ccm, délka lišty 15“/38 cm, hmotnost bez lišty a řetězu 5,1 kg

Profesionální pily Husqvarna

Profesionální robustní pily s vysokým výkonem jsou určené pro každodenní práci v lese. Z jejich vyzkoušené konstrukce vychází modely určené pro domácí použití. Objem válce u tohoto typu pil se pohybuje až do 90 ccm.

Příklad: Husqvarna 437 XP o objemu válce 70,7 ccm, délka lišty 18“/40 cm, hmotnost bez lišty a řetězu 6,1 kg

Štítky: , , ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Komentáře k článku